Kevään 2024 maksuttomat Prime koulutukset

Prime

Ilmoittautuminen kevään 2024 yleisiin etäkoulutuksiin on päättynyt. Koulutuksia on tarjolla laidasta laitaan kalenterikoulutuksista hautainhoitojen massatarjousten tekemisten työpajaan. Koulutukset ovat vuoden 2024 ajan maksuttomia!

Kevään koulutusohjelmassa on seuraavat koulutukset:

  • 18.1. klo 13-14:30 Tilastot ja raportit – Toimintatilastot (ilmoittautuminen sulkeutunut)
  • 25.1. klo 9-11 Yleinen sähköisen ilmoittautumisen koulutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)
  • 6.2. klo 13-14 Hautainhoitojen massatarjoukset etätyöpaja (ilmoittautuminen sulkeutunut)
  • 14.3. klo 9-11 Kalenterin peruskoulutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)
  • 21.3. klo 13-15 Verkkomaksulaskutuksen peruskoulutus – Tilaisuuslaskutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)
  • 18.4. klo 9-11 Kalenterin jatkokoulutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)
  • 16.5. klo 9-10:30 MobiiliPrime – Kalenteri ja tilastointi (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutusten tarkemmat kuvaukset ja ilmoittautumislinkit löytyvät alta. Tervetuloa mukaan!

Huomioithan ilmoittautuessasi, että Prime osaamisesi vastaa koulutuksessa vaadittavaa osaamistasoa, joka on kerrottu koulutuksen kuvauksessa. Tänä keväänä tarjoamme koulutuksia, joiden osaamistason vaatimukset ovat jotain seuraavista:

  • Aloittelija – Tämä koulutus sopii sellaisille Prime käyttäjille, joille Prime on ihan uusi tuttavuus tai jotka kaipaavat kertausta perusasioiden hallintaan.
  • Perusteet hallussa – Tämä koulutus sopii sellaisille Prime käyttäjille, joille Primen käyttö on jo tuttua ja jotka haluavat syventää osaamistaan.

Koulutukset järjestetään, mikäli ilmoittautuneita on vähintään viisi. Koulutuksiin liittyvät kysymykset, kommentit ja toiveet voi lähettää osoitteeseen koulutukset(a)prime.fi.

18.1. klo 13-14:30 Tilastot ja Raportit – Toimintatilastot (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Perusteet hallussa

Tässä koulutuksessa opiskellaan Primen tilastoja ja raportteja Kirkkohallituksen tilastoinnin ja seurakunnan omien toimintatilastojen näkökulmasta. Koulutus sopii hyvin kenelle tahansa, joka raportoi omasta toiminnastaan joko Kirkkohallitukselle tai seurakunnan omaan käyttöön. Koulutuksessa saat vinkkejä myös toimintakertomuksen tai toiminnan suunnittelun tunnuslukuja varten.

Koulutuksessa käsitellään seuraavat Primen raportit:

  • Kirkkohallituksen tilastoraportit
  • Tilaisuuslistan kautta saatavat raportit
  • Tilaisuus- ja resurssitilastot

25.1. klo 9-11 Yleinen sähköisen ilmoittautumisen koulutus – Tilaisuustason ilmoittautumiset (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Perusteet hallussa

Primen sähköisen ilmoittautumisen yleinen koulutus. Koulutus sopii työntekijöille, joille sähköisen ilmoittautumisen työkalut ovat jo tuttuja, mutta haluavat syventää osaamistaan tai kerrata sähköisen ilmoittautumisen perustoimintoja. Koulutuksessa keskitytään tilaisuustason ilmoittautumisiin.

Koulutuksessa käydään läpi seuraavat aiheet:

  • Tilaisuustason ilmoittautumiset
    • Ilmoittautumisotsikon teko
    • Lomakkeen muokkaus
    • Tilaisuuden tekeminen
    • Ilmowizard

6.2. klo 13-14 Hautainhoitojen massatarjoukset etätyöpaja (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Perusteet hallussa

Koulutuksen aikana tehdään ohjatusti hautainhoitojen massatarjoukset. Kouluttaja käy aluksi lyhyesti läpi massatarjousten tekoon liittyvät perusasiat ja on sen jälkeen linjoilla lähitukena, jos nousee kysymyksiä tai ongelmatilanteita. Etätyöpajan aikana ei tarvitse saada tehtyä valmiiksi kaikkia hoitotarjouksia, vaan työskentelyä voi jatkaa työpajan jälkeen itsenäisesti työpajassa saatujen ohjeistusten ja oppien mukaisesti.

Huom. Tilaisuus ei ole varsinaista koulutusta vaan työpajatyyppinen.

Oletuksena on, että työntekijä hallitsee jo Primen perustoiminnot ja laskutuksen teon.

14.3. klo 9-11 Kalenterin peruskoulutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Aloittelija

Primen kalenterien peruskäytön opettelu. Koulutus sopii niin uusille kuin vanhoillekin työntekijöille, jotka eivät ole osallistuneet aiemmin kalenterikoulutukseen tai kaipaavat kertausta kalenterin perustoiminnallisuuksiin liittyen.


Koulutuksessa käydään läpi seuraavat aiheet:

  • Kalentereiden selailu ja kalenterinäkymät
  • Henkilökohtaiset varaukset, lomat ja vapaapäivät
  • Itselle tehdyt ehdotukset eli kuittaukset
  • Pikavalinnat
  • Tilaisuuksien varaaminen, muokkaaminen ja poistaminen
  • Tilaisuushaku
  • Tilastointi

21.3. klo 13-15 Verkkomaksulaskutuksen peruskoulutus – Tilaisuuslaskutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Perusteet hallussa

Primen sähköisen asioinnin verkkomaksulaskutuksen peruskoulutus. Koulutus sopii hyvin niin uusille kuin vanhoillekin työntekijöille, jotka kaipaavat kertausta tai vinkkejä Primen verkkomaksulaskutukseen. Koulutukseen osallistujilta odotetaan Primen perustoiminnallisuuksien tuntemista. Koulutuksessa keskitytään Primen sähköisen asioinnin verkkomaksulaskutustoimintoihin ja tilaisuuksien laskutukseen.


Koulutuksessa käydään läpi seuraavat aiheet:

  • Tilaisuuslaskutus
    • Yksittäisen tilaisuuden laskutus
    • Massalaskutus
    • Suoramaksulaskutus
  • Verkkomaksulaskujen muokkaus ja poisto
  • Verkkomaksulaskun muuttaminen paperilaskuksi

18.4. klo 9-11 Kalenterin jatkokoulutus (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Perusteet hallussa

Kalenterin jatkokoulutuksessa on tarkoitus tehostaa jokapäiväistä työtä helpottavien toiminnallisuuksien hyödyntämistä, lisäksi koulutuksessa keskitytään vastaamaan osallistujia askarruttaviin, kalenteriin liittyviin kysymyksiin.

Koulutuksessa käydään läpi mm. seuraavat aiheet:

  • Ryhmä- ja palvelukalenterien käyttö
  • Toistuvat tilaisuussarjat
  • Viestintä tilaisuuksilta
  • Tulosteet
  • Lomakalenteri

Mikäli sinulla on kysymyksiä, joita toivoisit koulutuksessa käsiteltävän, voit kirjata niitä ilmoittautumislomakkeeseen tai lähettää ennen koulutusta osoitteeseen koulutukset(a)prime.fi. Koulutukseen osallistuvien kysymyksistä käydään koulutuksen aikana läpi niin monta, kuin ehditään.

MobiiliPrimen Kalenterin ja Tilastoinnin peruskoulutus. Koulutus sopii hyvin sekä uusille että vanhoille työntekijöille, jotka eivät ole vielä ehtineet perehtyä tai ottaa käyttöön MobiiliPrimen toimintoja. Koulutuksessa oletetaan, että osallistujien organisaatioissa on käytössä toinen tai molemmat MobiiliPrimen palveluista (Kalenteri ja/tai Tilastointi).

16.5. klo 9-10:30 MobiiliPrime – Kalenteri ja tilastointi (ilmoittautuminen sulkeutunut)

Koulutuksessa vaadittava osaamistaso: Aloittelija

Koulutuksessa käydään läpi seuraavat aiheet:

  • Kirjautuminen MobiiliPrimeen
  • MobiiliKalenteri
    • Kalentereiden avaaminen ja pikavalinnat
    • Tilaisuudet
    • Varaukset
    • Kuittaukset
  • MobiiliTilastointi
    • Tilaisuuksien tilastointi
    • Uuden kohtaamisen kirjaaminen
    • Omat kohtaamiset – graafi